سه شنبه 26 تير 1397 - 03 ذو القعدة 1439
تاریخ : جمعه 4 اسفند 1391     |     کد : 8

انواع تحقیق

با در نظر گرفتن هدف، موضوع، ماهیت داده­ها و زمان تحقیق، می­توان انواع تحقیق را به اشکال زیر دسته بندی کرد. انواع تحقیق بر اساس هدف تحقیق بر حسب هدف به سه شکل قابل دسته­بندی می­باشد؛ 1) تحقیق بنیادی 2) تحقیق کاربردی 3) تحقیق توسعه­ای. جهت مشاهده ادامه مطلب کلیک کنید

با در نظر گرفتن هدف، موضوع، ماهیت داده ­ها و زمان تحقیق، می­توان انواع تحقیق را به اشکال زیر دسته بندی کرد.

انواع تحقیق بر اساس هدف

تحقیق بر حسب هدف به سه شکل قابل دسته­ بندی می­باشد؛ 1) تحقیق بنیادی 2) تحقیق کاربردی 3) تحقیق توسعه­ ای

تحقیق بنیادی: (Fundamental Research)

پژوهش بنیادی پژوهشی محض می­باشد که عمدتاً فاقد نتیجه عملی فوری است. تحقیقات بنیادی در جهت گسترش مرزهای دانش بوده و بدون در نظر گرفتن استفاده عملی خاص انجام می­پذیرند.

تحقیق کاربردی: (Applied Research)

هدف از تحقیقات کاربردی، بکارگیری نتایج آن­ها در حل مسائل و مشکلات خاص در جامعه می­باشد. تحقیق کاربردی جهت حل مسائل خاص در موقعیت­های واقعی انجام می­شود.

تحقیق توسعه­ ای: (Developmental Research)

تحقیقات توسعه­ ای در موقعیتی ویژه و بدون قصد کاربرد کلی یافته­ ها، فراتر از موقعیت مورد مطالعه انجام می­شوند. هدف از تحقیقات توسعه­ ای بکارگیری روش علمی برای حل مسائل در یک موقعیت مکانی و زمانی خاص است و راه ­حل­های ارائه شده در این پژوهش ­ها صرفاً کاربرد محلی و برای مورد خاص پژوهش دارد.

انواع تحقیق بر اساس ماهیت داده­ ها

تحقیقات بر اساس ماهیت داده­ ها به دو دسته کمی و کیفی دسته­ بندی می­شوند كه هر یك به تناسب موضوع تحقیق كاربرد ویژه‌ای دارند.

تحقیق کمی: (Quantitative Research)

داده­ های مورد استفاده در این تحقیقات کمی بوده و مقیاس اندازه ­گیری رایج برای آن­ها وجود دارد (مثل اندازه­ گیری طول با متر).

رواج تحقیقات کمی در علوم اجتماعی ریشه در مکتب اثبات گرایی (پوزیتیویسم) دارد. صاحب نظران این روش علاقمند به تبدیل اطلاعات تحقیق به صورت نمادهای ریاضی برای استفاده از قابلیت آمار و ریاضی برای توصیف و تحلیل پدیده­های اجتماعی می­باشند.

داده هاي كمي همواره داده­ هاي كيفي ­اي هستند كه متناسب با موضوع به صورت كمي و عددي تبديل مي شوند. داده­هاي كمي معمولاً از طريق پرسشنامه گردآوري مي­شوند.

کیفی: (Qualitative Research)

تحقیق کیفی عمدتاً به صورت توصیفی می­باشد که در آن محقق به فرآیند معنی و درک حاصل از واژگان و تصاویر تمایل دارد. در واقع تحقیق کیفی یک تحقیق تفسیری و مبتنی بر روش­ شناسی تفسیری می­باشد. علت اصلی بوجود آمدن این تحقیق، اعتقاد طرفداران تحقیق کیفی به ضعف روش­های اثباتی (پوزیتیویستی) در بررسی پدیده­ های اجتماعی می­باشد. در این روش عمدتاً از تکنیک­های مشاهده در مقام ناظر و مشاهده مشارکتی، مصاحبه­ ها و بررسی اسناد و مدارک و همین طور تحلیل محتوا و تحلیل گفتمان استفاده می­شود.

در روش كيفي داده­ ها نه به صورت اعداد بلكه به شكل جملات، نشانه­ ها و علايم، رنگ­ها، حركات چهره و رفتار افراد گردآوري مي­شوند. اين داده­ ها قابليت کمتری برای تبديل شدن به اعدد دارند، به همين علت به همان شكل كه گردآوري شده­ اند مورد تجزيه و تحليل قرار مي­گيرند.

انواع تحقیق بر اساس روش­های جمع آوری داده ­ها و اطلاعات

بر اساس ملاک روش جمع آوری داده ­ها و اطلاعات، تحقیقات را می­توان به دو دسته اسنادی و میدانی تقسیم کرد.

روش اسنادی: در روش اسنادی، محقق با واسطه اسناد و مدارک به مطالعه موضوع مورد تحقیق در رابطه با جامعه آماری مشخص می­پردازد. عمده تحلیل­های ثانویه که بر داده­ های آماری و پژوهش­های پیمایشی انجام می­گیرند، جزو تحقیقات اسنادی محسوب می­شوند.

روش میدانی: در روش میدانی محقق مستقیماً با آزمودنی­ها یا نمونه ­های تحقیق ارتباط دارد. در روش میدانی، محقق با استفاده از روش­های مختلف کمی و کیفی، به میدان تحقیق رفته و مستقیماً با جامعه و نمونه آماری و به عبارتی واحدهای سنجش سروکار دارد.


12345


نوشته شده در   جمعه 4 اسفند 1391  ساعت  16:59   توسط   بابک زارع آبادی   
ویرایش شده در يکشنبه 26 مهر 1394 ساعت 10:04 توسط بابک زارع آبادی
PDF چاپ بازگشت
نظرات شما :